173-E50-213R141
Mfr.Part #
173-E50-213R141
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Current Rating :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Positions :
50
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2005
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
Packaging :
Tray
Housing Material :
Nylon
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Height :
15.4mm
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
3
Series :
173-E, M Series
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
White
Contact Finish :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Mounting Brackets
Length :
69.3mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Mount :
Through Hole
Gender :
Receptacle
Datasheets
173-E50-213R141
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E50-213R141 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 173-E50-213R141 pinout, 173-E50-213R141 datasheet PDF, 173-E50-213R141 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E50-213R141 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.