173-E50-112-001
Mfr.Part #
173-E50-112-001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
100°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
50
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
White
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
3
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Material :
PBT
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-50°C
Current Rating :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
173-E
Height :
15.4mm
Housing Color :
White
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Mount :
Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Contact Form :
Machined
Feature :
Grounding Indents
Published :
Connector Style :
D-Sub
Length :
69.3mm
Datasheets
173-E50-112-001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E50-112-001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-50°C~100°C, 173-E50-112-001 pinout, 173-E50-112-001 datasheet PDF, 173-E50-112-001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E50-112-001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.