173-E37-111R141
Mfr.Part #
173-E37-111R141
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
100°C
Contact Form :
Machined
Contact Plating :
Gold
Feature :
Mounting Brackets
Current Rating :
5A
Connector Style :
D-Sub
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Housing Material :
Nylon
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
2
Color :
White
Contact Type :
Signal
Housing Color :
White
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Published :
2005
Number of Positions :
37
Height :
12.6mm
Min Operating Temperature :
-50°C
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
Brass
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Length :
69.3mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
173-E, M Series
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness :
Flash
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Datasheets
173-E37-111R141
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E37-111R141 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 173-E37-111R141 pinout, 173-E37-111R141 datasheet PDF, 173-E37-111R141 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E37-111R141 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.