173-E25-113R141
Mfr.Part #
173-E25-113R141
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Mount :
Through Hole
Series :
173-E, M Series
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Contact Material :
Brass
Current Rating :
5A
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
MIL Conformance :
No
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Mixed Contacts :
Published :
Total Number of Contacts :
25
Height :
12.6mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Housing Material :
Nylon
Packaging :
Tray
UL Flammability Code :
94V-0
Color :
White
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Contact Form :
Machined
Pbfree Code :
yes
Length :
53mm
Number of Rows :
2
Lead Free :
Lead Free
Empty Shell :
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
IEC Conformance :
Datasheets
173-E25-113R141
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E25-113R141 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 173-E25-113R141 pinout, 173-E25-113R141 datasheet PDF, 173-E25-113R141 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E25-113R141 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.