173-E15-212-141
Mfr.Part #
173-E15-212-141
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Contact Type :
Signal
Feature :
Mounting Brackets
Current Rating (Amps) :
5A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
173-E
Number of Positions :
15
Housing Material :
PBT
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
White
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Form :
Machined
Connector Style :
D-Sub
Gender :
FEMALE
Height :
12.6mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
39.1mm
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5A
Contact Material :
Bronze
Lead Free :
Contains Lead
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
White
Min Operating Temperature :
-50°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
Datasheets
173-E15-212-141
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E15-212-141 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 173-E15-212-141 pinout, 173-E15-212-141 datasheet PDF, 173-E15-212-141 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 173-E15-212-141 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.