172-E25-202-011
Mfr.Part #
172-E25-202-011
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
100°C
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Mount :
Free Hanging
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Plating :
Tin
Series :
172-E
D-Sub
Width :
12.6mm
Height :
10.2mm
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
FEMALE
Contact Gender :
FEMALE
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Steel
Current Rating :
5A
Length :
53mm
Min Operating Temperature :
-50°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
25
Published :
Housing Material :
PBT
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
Datasheets
172-E25-202-011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-E25-202-011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-50°C~100°C, 172-E25-202-011 pinout, 172-E25-202-011 datasheet PDF, 172-E25-202-011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-E25-202-011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
172-E25-202-011 Overview
172-E25-202-011 Features
172-E series
172-E25-202-011 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-E25-202-011 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP