172-E25-101-911
Mfr.Part #
172-E25-101-911
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Min Operating Temperature :
-50°C
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Lock
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Positions :
25
Series :
172-E
Max Operating Temperature :
100°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Width :
12.6mm
Published :
Current Rating (Amps) :
5A
Length :
53mm
Flange Feature :
Cable Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Plating :
Plug, Male Pins
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
PBT
Machined
Mount :
Free Hanging
Flash
Housing Color :
White
Gender :
Male
Lead Free :
Contains Lead
Height :
10.2mm
Current Rating :
5A
Datasheets
172-E25-101-911
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-E25-101-911 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 172-E25-101-911 pinout, 172-E25-101-911 datasheet PDF, 172-E25-101-911 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-E25-101-911 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-E25-101-911
172-E25-101-911 Overview
172-E25-101-911 Features
172-E series
172-E25-101-911 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-E25-101-911 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP