172-E15-101R011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
172-E15-101R011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Stock
444
In Stock :
444
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Width :
12.6mm
Termination :
Solder Cup
Wire Gauge :
20-26 AWG
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness :
Flash
Length :
39.2mm
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
White
Mount :
Free Hanging, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
10.2mm
Housing Material :
PBT
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Housing Color :
White
Contact Type :
Signal
Contact Material :
Brass
Published :
2009
Series :
172-E, M Series
Contact Form :
Machined
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
15
Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-50°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Packaging :
Tray
Datasheets
172-E15-101R011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-E15-101R011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 172-E15-101R011 pinout, 172-E15-101R011 datasheet PDF, 172-E15-101R011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-E15-101R011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-E15-101R011
172-E15-101R011 Overview
172-E15-101R011 Features
172-E, M Series series
172-E15-101R011 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-E15-101R011 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP