172-050-213R031
Mfr.Part #
172-050-213R031
Description
50P // F // VT // NICKEL // 03
Flash
Shell Material :
Gold
Type :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type :
Signal
Wire Gauge :
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Tradename :
M-Series
Number of Rows :
2 Row
Termination :
Solder
Series :
172
RoHS :
Details
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Package :
Tray
Ingress Protection :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
5A
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
500 VAC
Gender :
FEMALE
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Features :
Mounting Angle :
Straight
Termination Style :
Solder Cup
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
50 Position
Mounting Style :
Panel
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-50°C ~ 100°C
Contact Plating :
Gold
Datasheets
172-050-213R031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-050-213R031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-50°C ~ 100°C, 172-050-213R031 pinout, 172-050-213R031 datasheet PDF, 172-050-213R031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-050-213R031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-050-213R031
172 Series D-Sub Receptacle, Female Sockets 50 Position-Position Female Signal Solder 5 (DD, D) Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
172-050-213R031 Overview
172-050-213R031 Features
172 series
172-050-213R031 Applications
There are a lot of NorComp
172-050-213R031 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP