172-050-142R001
Mfr.Part #
172-050-142R001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Grounding Indents
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
PBT
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish :
Gold
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Lead Free :
Lead Free
Width :
15.4mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Plating :
Tin
Series :
172, M Series
Length :
67mm
Published :
2011
Packaging :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Wire Wrap
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Body Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Machined
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
10.1mm
Current Rating :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Beige
Number of Positions :
50
Datasheets
172-050-142R001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-050-142R001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-50°C~100°C, 172-050-142R001 pinout, 172-050-142R001 datasheet PDF, 172-050-142R001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-050-142R001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-050-142R001
172-050-142R001 Overview
172-050-142R001 Features
172, M Series series
172-050-142R001 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-050-142R001 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP