172-037-243R011
Mfr.Part #
172-037-243R011
Description
37P // F // WW // NICKEL // 01
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Type :
Receptacle
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Positions :
37 Position
Termination :
Wire Wrap
Voltage Rating :
500 VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Gender :
Socket (Female)
Operating Temperature :
-50°C ~ 100°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Datasheets
172-037-243R011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-243R011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Type:Receptacle, Operating Temperature:-50°C ~ 100°C, 172-037-243R011 pinout, 172-037-243R011 datasheet PDF, 172-037-243R011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-243R011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-037-243R011
172 Series D-Sub Receptacle, Female Sockets 37 Position-Position Female Signal Wire Wrap 4 (DC, C) Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
172-037-243R011 Overview
172-037-243R011 Features
172 series
172-037-243R011 Applications
There are a lot of NorComp
172-037-243R011 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP