172-037-242R031
Mfr.Part #
172-037-242R031
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT WW
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Color :
Beige
Contact Form :
Machined
Total Number of Contacts :
37
Lead Free :
Lead Free
MIL Conformance :
No
Width :
12.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Wire Wrap
Contact Finish Thickness :
Flash
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Brass
HTS Code :
Length :
69.4mm
Connector Style :
D-Sub
Packaging :
Tray
Number of Positions :
37
Empty Shell :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Height :
10.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Signal
Housing Material :
PBT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-50°C~100°C
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
UL Flammability Code :
94V-0
Published :
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Mount :
Through Hole
Plating :
Tin
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
172, M Series
Datasheets
172-037-242R031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-242R031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 172-037-242R031 pinout, 172-037-242R031 datasheet PDF, 172-037-242R031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-242R031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-037-242R031
172-037-242R031 Overview
172-037-242R031 Features
172, M Series series
172-037-242R031 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-037-242R031 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP