172-037-113R911
Mfr.Part #
172-037-113R911
Description
37P // M // VT // NICKEL // 91
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Contact Gender :
Pin (Male)
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Voltage Rating :
500 VAC
Gender :
Male
Type :
PLUG
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
37 Position
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-50°C ~ 100°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
172-037-113R911
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-113R911 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Type:PLUG, Operating Temperature:-50°C ~ 100°C, 172-037-113R911 pinout, 172-037-113R911 datasheet PDF, 172-037-113R911 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-113R911 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-037-113R911
172 Series D-Sub Plug, Male Pins 37 Position-Position Male Signal Solder 4 (DC, C) Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
172-037-113R911 Overview
172-037-113R911 Features
172 series
172-037-113R911 Applications
There are a lot of NorComp
172-037-113R911 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP