172-037-102R001
Mfr.Part #
172-037-102R001
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Stock
173
In Stock :
173
D-Sub Connector Assemblies
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder Cup
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Tin
Mount :
Free Hanging
Housing Material :
PBT
Contact Finish Thickness :
Flash
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
Brass
Pbfree Code :
yes
Width :
12.6mm
Contact Type :
Signal
Flammability Rating :
UL94 V-0
HTS Code :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Filter Feature :
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Grounding Indents
Series :
172, M Series
UL Flammability Code :
94V-0
Length :
69.4mm
Published :
2006
Beige
Body Material :
Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Packaging :
Tray
Total Number of Contacts :
37
MIL Conformance :
Connector Style :
D-Sub
Height :
9.93mm
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions :
37
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
20-26 AWG
Datasheets
172-037-102R001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-102R001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-50°C~100°C, 172-037-102R001 pinout, 172-037-102R001 datasheet PDF, 172-037-102R001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-037-102R001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-037-102R001
172-037-102R001 Overview
172-037-102R001 Features
172, M Series series
172-037-102R001 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-037-102R001 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP