172-025-243R051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
172-025-243R051
Manufacturer
NorComp
Description
25P // F // WW // NICKEL // 05
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS :
Details
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination Style :
Solder Cup
Termination :
Wire Wrap
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Style :
Panel
Features :
Board Lock
Contact Plating :
Nickel
Number of Rows :
2 Row
Number of Positions :
25 Position
Contact Form :
Machined
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Primary Material :
Metal
Series :
172
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500 VAC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Beige
Connector Style :
D-Sub
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Type :
Receptacle
Contact Type :
Signal
Mounting Angle :
Straight
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-50°C ~ 100°C
Wire Gauge :
Package :
Tray
Shell Plating :
Nickel
Shell Material :
Steel
Tradename :
M-Series
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Datasheets
172-025-243R051
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-243R051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Type:Receptacle, Operating Temperature:-50°C ~ 100°C, 172-025-243R051 pinout, 172-025-243R051 datasheet PDF, 172-025-243R051 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-243R051 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-025-243R051
172 Series D-Sub Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal Wire Wrap 3 (DB, B) Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
172-025-243R051 Overview
172-025-243R051 Features
172 series
172-025-243R051 Applications
There are a lot of NorComp
172-025-243R051 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP