172-025-213R031
Mfr.Part #
172-025-213R031
Description
25P // F // VT // NICKEL // 03
Stock
25
In Stock :
25
D-Sub
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Socket (Female)
Beige
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Cup
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Voltage Rating :
500 VAC
Mounting Angle :
Straight
Package :
Tray
Primary Material :
Metal
Features :
Operating Temperature :
-50°C ~ 100°C
Mounting Style :
Panel
Termination :
Solder
Tradename :
M-Series
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
25 Position
Series :
172
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Nickel
RoHS :
Details
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Type :
Receptacle
Number of Rows :
2 Row
Packaging :
Tray
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Datasheets
172-025-213R031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-213R031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C ~ 100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Type:Receptacle, 172-025-213R031 pinout, 172-025-213R031 datasheet PDF, 172-025-213R031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-213R031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-025-213R031
172 Series D-Sub Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal Solder 3 (DB, B) Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
172-025-213R031 Overview
172-025-213R031 Features
172 series
172-025-213R031 Applications
There are a lot of NorComp
172-025-213R031 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP