172-025-183L001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
172-025-183L001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Packaging :
Tray
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
2008
Contact Finish :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
2
Contact Material :
Brass
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
5A
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub
Gender :
Male
Housing Color :
Black
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
172, M Series
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
53mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
PBT
Number of Positions :
25
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Grounding Indents
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Width :
12.6mm
Datasheets
172-025-183L001
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-183L001 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 172-025-183L001 pinout, 172-025-183L001 datasheet PDF, 172-025-183L001 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-183L001 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-025-183L001
172-025-183L001 Overview
172-025-183L001 Features
172, M Series series
172-025-183L001 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-025-183L001 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP