172-025-112R011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
172-025-112R011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Gender :
Male
Contact Material :
Brass
Height :
9.93mm
Termination :
Solder
Contact Type :
Signal
MIL Conformance :
No
Feature :
Grounding Indents
Housing Material :
PBT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Beige
IEC Conformance :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Form :
Machined
Packaging :
Tray
Width :
12.6mm
Length :
53mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Published :
2009
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Shell Finish :
Tin
Number of Rows :
2
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
25
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
172, M Series
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
ECCN Code :
EAR99
Connector Style :
D-Sub
HTS Code :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
25
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
5A
Lead Free :
Lead Free
Mixed Contacts :
Contact Finish :
Gold
Datasheets
172-025-112R011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-112R011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-50°C~100°C, 172-025-112R011 pinout, 172-025-112R011 datasheet PDF, 172-025-112R011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 172-025-112R011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp 172-025-112R011
172-025-112R011 Overview
172-025-112R011 Features
172, M Series series
172-025-112R011 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
172-025-112R011 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP