171683K400G-F
Mfr.Part #
171683K400G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Capacitance :
0.068μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Height :
12mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
Width :
6mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Lead Pitch :
15mm
Lead Diameter :
800 µm
Published :
Dielectric :
PP
Size Code :
Applications :
High Pulse, DV/DT
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
220V