171104J400H-F
Mfr.Part #
171104J400H-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
15.0114mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.5mm
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
0.1μF
Height :
13.5mm
Length :
18mm
Termination :
PC Pins
Applications :
High Pulse, DV/DT
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
15mm
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Series :
171
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
220V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Datasheets
171104J400H-F
Cornell Dubilier Electronics 171104J400H-F
171 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
171104J400H-F Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.