171-050-202L011
Mfr.Part #
171-050-202L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mount :
Free Hanging, Panel
Wire Gauge :
20-28 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Packaging :
Tray
Contact Material :
Bronze
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Tin
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder Cup
Contact Type :
Signal
Total Number of Contacts :
50
Published :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
50
Housing Material :
PBT
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Form :
Stamped
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
171
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Datasheets
171-050-202L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-050-202L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-50°C~100°C, 171-050-202L011 pinout, 171-050-202L011 datasheet PDF, 171-050-202L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-050-202L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.