171-050-103L011
Mfr.Part #
171-050-103L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Height :
9.93mm
Contact Form :
Stamped
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
PBT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Packaging :
Tray
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Wire Gauge :
20-28 AWG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Grounding Indents
Series :
171
Connector Style :
D-Sub
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness :
Flash
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
3
Total Number of Contacts :
50
Current Rating :
5A
Width :
15.4mm
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Number of Positions :
50
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Length :
67mm
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Gender :
Male
Empty Shell :
Color :
Black
Mount :
Free Hanging, Panel
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Contact Type :
Signal
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2008
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
171-050-103L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-050-103L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 171-050-103L011 pinout, 171-050-103L011 datasheet PDF, 171-050-103L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-050-103L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.