171-037-102L011
Mfr.Part #
171-037-102L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
37
Housing Material :
PBT
Number of Positions :
37
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
Mixed Contacts :
Feature :
Grounding Indents
IEC Conformance :
Contact Form :
Stamped
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Packaging :
Tray
Color :
Black
Series :
171
Contact Finish :
Gold
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging, Panel
Wire Gauge :
20-28 AWG
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
MIL Conformance :
Shell Finish :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
171-037-102L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-037-102L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 171-037-102L011 pinout, 171-037-102L011 datasheet PDF, 171-037-102L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-037-102L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.