171-025-113R031
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
171-025-113R031
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Stock
108
In Stock :
108
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Width :
12.6mm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Rows :
2
Housing Material :
Nylon
Length :
53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Grounding Indents
Mixed Contacts :
No
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Total Number of Contacts :
25
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Packaging :
Tray
MIL Conformance :
No
Contact Material :
Brass
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Stamped
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
25
Termination :
Solder
Filter Feature :
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Connector Style :
D-Sub
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Height :
9.93mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
5A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
171
Color :
Black
Published :
2009
Datasheets
171-025-113R031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-025-113R031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 171-025-113R031 pinout, 171-025-113R031 datasheet PDF, 171-025-113R031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-025-113R031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.