171-025-102L011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
171-025-102L011
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Tin
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
25
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Style :
D-Sub
Packaging :
Tray
Published :
Termination :
Solder Cup
Contact Form :
Stamped
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
171
MIL Conformance :
No
Operating Temperature :
-50°C~100°C
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mount :
Free Hanging, Panel
Housing Material :
PBT
Contact Type :
Signal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
DIN Conformance :
No
Color :
Black
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Grounding Indents
IEC Conformance :
Wire Gauge :
20-28 AWG
Current Rating :
5A
Datasheets
171-025-102L011
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-025-102L011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-50°C~100°C, 171-025-102L011 pinout, 171-025-102L011 datasheet PDF, 171-025-102L011 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 171-025-102L011 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.