170824J160JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
170824J160JE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
28mm
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.413Diax1.102L 10.50mmx28.00mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
0.82µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm
Reach Compliance Code :
Compliant
Feature :
Low ESR
Applications :
DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
Published :
Voltage - Rated AC :
90V
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
10.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 90
Voltage - Rated DC :
160V