170-037-272L030
Mfr.Part #
170-037-272L030
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 37POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Color :
Black
Shell Finish :
Tin
Number of Positions :
37
Termination Type :
Crimp
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Packaging :
Tray
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
37
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Free Hanging
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
Published :
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Number of Rows :
2
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Mixed Contacts :
Filter Feature :
HTS Code :
Datasheets
170-037-272L030
NorComp 170-037-272L030
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS