170-037-271L020
Mfr.Part #
170-037-271L020
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 37POS
Signal
Height :
12.6mm
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Length :
69.4mm
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Min Operating Temperature :
-50°C
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
170-037-271L020
NorComp 170-037-271L020
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS