170-037-172L010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
170-037-172L010
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 37POS
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mount :
Free Hanging
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Packaging :
Tray
Series :
170
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Number of Positions :
37
Datasheets
170-037-172L010
NorComp 170-037-172L010
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS