170-025-271L020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
170-025-271L020
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 25POS
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-50°C
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Signal
Packaging :
Bulk
Series :
170
Mount :
Free Hanging
Height :
12.6mm
Lead Free :
Lead Free
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub
Length :
53mm
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Number of Positions :
25
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
170-025-271L020
NorComp 170-025-271L020
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS