170-025-173L030
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
170-025-173L030
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Style :
D-Sub
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Crimp
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Grounding Indents
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Note :
Contacts Not Included
Height :
12.6mm
Length :
53mm
Gender :
Male
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Series :
170
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-50°C
Number of Contacts :
25
Number of Positions :
25
Datasheets
170-025-173L030
NorComp 170-025-173L030
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS