16VXG47000MEFC35X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16VXG47000MEFC35X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.3135A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Series :
VXG
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
5.49A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Published :
Capacitance :
47000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
VXG 47000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In