168684J50F-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
168684J50F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
0.68µF
Terminal Shape :
Wire
Height :
11mm
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Width :
6mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Series :
168
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Length :
7.2mm
Voltage - Rated AC :
30V
HTS Code :
Datasheets
168684J50F-F
Cornell Dubilier Electronics 168684J50F-F
168 0.68μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC 30V-AC Polyester, Metallized Through Hole
168684J50F-F Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.