168273K100A-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
168273K100A-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Width :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
63V
Published :
Length :
7.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Series :
168
Type :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Capacitance :
0.027μF
Height :
6.5mm
Datasheets
168273K100A-F
Cornell Dubilier Electronics 168273K100A-F
168 0.027μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
168273K100A-F Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.