167473J250B-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
167473J250B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Size Code :
Length :
10.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Lead Pitch :
7.5mm
Series :
167
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
160V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
4mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
9mm
Lead Diameter :
600 µm
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
PET
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.047µF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.413Lx0.157W 10.50mmx4.00mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
167473J250B-F
Cornell Dubilier Electronics 167473J250B-F
167 0.047μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
167473J250B-F Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.