1641R-821J
Mfr.Part #
1641R-821J
Description
FIXED IND 820NH 375MA 590MOHM TH
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Reference Standard :
MS75087
Current Rating :
375mA
Max DC Current :
375mA
DC Resistance (DCR) :
590mOhm Max
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
4.11mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Phenolic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
No
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Shielding :
yes
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
36.58mm
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Inductance :
820nH
Frequency - Self Resonant :
180MHz
Axial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Q Factor :
40
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
25MHz
Datasheets
1641R-821J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD