1641R-561H
Mfr.Part #
1641R-561H
Description
FIXED IND 560NH 505MA 330MOHM TH
Fixed Inductors
Reference Standard :
MS75087
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductance :
560nH
Q @ Freq :
43 @ 25MHz
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
210MHz
Q Factor :
43
Tolerance :
±3%
Number of Functions :
1
Test Frequency :
25MHz
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Type :
Molded
HTS Code :
Current Rating :
505mA
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
36.58mm
Material - Core :
Phenolic
Diameter :
4.11mm
Shielding :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max DC Current :
505mA
1641R
Quality Factor-Min (at L-nom) :
43
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
330mOhm Max
Datasheets
1641R-561H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD