1641R-393J
Mfr.Part #
1641R-393J
Description
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Test Frequency :
2.5MHz
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
4.11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
1.93Ohm Max
Tolerance :
±5%
Q Factor :
50
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Shielding :
yes
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Current Rating :
209mA
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Current - Saturation :
180mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Max DC Current :
209mA
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Published :
Inductance :
39μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
36.58mm
Datasheets
1641R-393J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD