1641R-101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1641R-101J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 1.83A 25 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
105°C
Series :
1641R
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
1.83A
Length :
10.414mm
Type :
Molded
Diameter :
4.11mm
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Q Factor :
50
Termination :
Axial
Package / Case :
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Material - Core :
Phenolic
Lead/Base Style :
Inductance :
100nH
Current Rating (Amps) :
1.83A
Current - Saturation :
1.83A
Test Frequency :
25MHz
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Current Rating :
1.83A
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Datasheets
1641R-101J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD