1641-123J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1641-123J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 205MA 2 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Terminal Shape :
Wire
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating :
205mA
Diameter :
4.11mm
Test Frequency :
2.5MHz
Q Factor :
55
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Inductance :
12μH
Max DC Current :
205mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Length :
36.58mm
Type :
Molded
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Reference Standard :
MS75088
Frequency - Self Resonant :
44MHz
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Iron
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Tolerance :
±5%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR
Datasheets
1641-123J
1641-123J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD