1641-121J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1641-121J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 1.57A 34 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Material - Core :
Phenolic
Lead Length :
36.58mm
Q Factor :
51
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Inductance :
120nH
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
25MHz
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Shielding :
yes
Packing Method :
TR
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Q @ Freq :
51 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Type :
Molded
Package / Case :
Axial
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Quality Factor-Min (at L-nom) :
51
Series :
Reference Standard :
MS75087
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
1.57A
Diameter :
4.11mm
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
1.57A
DC Resistance (DCR) :
34mOhm Max
Datasheets
1641-121J
1641-121J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD