161CMQ045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
161CMQ045
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-249AA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 80A TO249AA
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 160A
Mount :
Screw
Packaging :
Bulk
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Terminal Position :
Single
Operating Temperature (Max) :
175°C
Number of Elements :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
160A
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
3
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Package / Case :
TO-249AA
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Non-rep Pk Forward Current-Max :
11500A
HTS Code :
Mounting Type :
Screw Mount
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
Solder Lug
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Datasheets
161CMQ045
SMC Diode Solutions 161CMQ045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 160A 45V-DC 2-Element TO-249AA Screw Mount
161CMQ045 Overview
161CMQ045 Features
161CMQ045 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
161CMQ045 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23