160CMQ045
Mfr.Part #
160CMQ045
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-249AA
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 160A TO249AA
Stock
528
In Stock :
528
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
2016
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 80A
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Supplier Device Package :
TO-249AA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Datasheets
160CMQ045
Vishay 160CMQ045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-249AA Chassis Mount
160CMQ045 Overview
160CMQ045 Features
160CMQ045 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
160CMQ045 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB