160A-604Y
- Mfr.Part #
- 160A-604Y
- Manufacturer
- Visual Communications Company, LLC
- Description
- LENS YELLOW PANEL MOUNT THREADED
- Manufacturer :
- Product Category :
- Published :
- 2001
- Material :
- Polycarbonate
- Shape :
- Round
- Packaging :
- Bulk
- Mount :
- Screw
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Power Rating :
- 1W
- Series :
- Gemlite
- Voltage - Rated :
- 30V
- Number of LEDs :
- 1
- REACH SVHC :
- Unknown
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Lead/Base Style :
- Midget Flange
- Lens Color :
- Yellow
- Type :
- Lens Cap
- Mounting Type :
- Panel Mount, Threaded Base
- Lens Transparency :
- Diffused
- Height :
- 5.461mm
- Color :
- Yellow
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Lens Size :
- 7.04mm Dia
- Diameter :
- 7.0358mm
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Datasheets
- 160A-604Y
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 160A-604G | Visual Communications Company, LLC | 42,469 | LENS GREEN PANEL MOUNT THREADED |
| 160A-604R | Visual Communications Company, LLC | 417 | LENS RED PANEL MOUNT THREADED |
| 160A-604W | Visual Communications Company, LLC | 30,769 | LENS WHITE PANEL MOUNT THREADED |