160824K63F-F
Mfr.Part #
160824K63F-F
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 63VDC RADIAL
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
40V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
15mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
0.82µF
Width :
5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Length :
18mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Height :
11mm