160824J63E-F
Mfr.Part #
160824J63E-F
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
40V
Pbfree Code :
yes
Mount :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Series :
160
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Pitch :
10mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Capacitance :
0.82µF
Width :
6mm
Radial
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Height :
12mm
Dielectric :
PET
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Length :
13mm