160824J100H-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160824J100H-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Width :
7.5mm
HTS Code :
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Series :
160
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated AC :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitance :
0.82µF
Length :
18mm
Height :
13.5mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Pitch :
15mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
Lead Spacing :
0.591 15.00mm