160683K400F-F
Mfr.Part #
160683K400F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Lead Pitch :
15mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Life (Hours) :
1000 hours
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Height :
11mm
Termination :
PC Pins
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
200V
Length :
18mm
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.068μF
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Series :
160
Voltage - Rated DC :
400V
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Dielectric :
PET
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Type :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
160683K400F-F
Cornell Dubilier Electronics 160683K400F-F
160 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160683K400F-F Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.