160474K100F-F
Mfr.Part #
160474K100F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Stock
130
In Stock :
130
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
160
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
15mm
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
23 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Published :
2013
Lead Diameter :
800 µm
Height :
12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Dielectric :
PET
Depth :
5mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Size Code :
7120
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
18mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
0.47µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Datasheets
160474K100F-F
Cornell Dubilier Electronics 160474K100F-F
160 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized PCB, Through Hole
160474K100F-F Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.