160473K400F-F
Mfr.Part #
160473K400F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
5mm
Terminal Pitch :
15mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Height :
11mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Life (Hours) :
1000 hours
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
15.0114mm
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Series :
160
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18mm
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated AC :
200V
Size Code :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Datasheets
160473K400F-F
Cornell Dubilier Electronics 160473K400F-F
160 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160473K400F-F Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.